Omiš – staré sídlo obávaných pirátov

Mesto Omiš sa nachádza na juhu Chorvátska a má 15 tisíc obyvateľov. Stretávajú sa tu pohoria Mosor a Omišská Dinára. Rieka Cetina, vlievajúca sa do Jadranského mora, tu vytvára malebný kaňon. Cetina bola strategickým miestom pre pirátov. Omišskí piráti patrili medzi najnebezpečnejších v celom Stredomorí. Boli mimoriadni námorníci a stavitelia lodí, známi pre svoje Sagitas (šípka), čo je špeciálny typ lodi postavenej k rýchlemu útoku a rýchlejšiemu úniku do bezpečia ústia rieky Cetiny.  Vzhľadom k polohe mesta a statočnosti jeho obyvateľov bol Omiš praktciky nedobytný.

Súčasný Omiš je obľúbeným miestom pre turistov, hlavne pre Slovákov a Čechov. Veľkým lákadlom je priezračné more, pieskové pláže a nádherná scenéria vďaka pohoriam. Piesočnatá pláž, ktorá sa nachádza priamo pri ústí rieky Cetiny do mora bola ocenená modrou vlajkou. Kto má rád aktívnu dovolenku Omiš je pre neho to správne miesto. Rafting na rieke Cetine, voľné lezenie, potápanie, rybolov, horolezectvo, pešia turistika v prírode, windsurfing, to všetko ponúka táto nádherná oblasť.

Do Omišu sme sa vybrali autom vo štvorici. Ubytovanie sme mali rezervované na 5 nocí. Vyrážali sme o tretej nad ránom. Cesta do Omišu aj s prestávkami nám trvala 12 hodín a prešli sme 1070 km. Od Miškolca sme šli nonstop diaľnicami. Cena mýtneho na chorvátskych diaľniciach je pomerne vysoká 35 € jednosmerne. .Tesne pred Omišom sme odbočili na cestu, ktorá bola síce dosť nebezpečná, ale poskytovala nádherný pohľad do kaňonu, ktorý sme si skrátka museli zvečniť do svojich fotoaparátov.

Ubytovaní sme boli 1 km od historického centra ,v Apartmáne Beautiful View. Apartmán bol síce neveľký, cca 35 m2, ale zato čistý a poskytoval výhľad na more. Bol vybavený kuchyňou, kde sme si pripravovali nenáročné jedlá. Jedinou slabinou bolo veľké množstvo schodov, vedúcich k moru. Za normálnych okolností takého posilňovanie lýtok neuškodí, ale pri vysokých teplotách to dá človeku zabrať 🙂 . Večer sme sa vybrali na obhliadku okolia, pláže i mestečka. Nasledujúci deň sme chytali bronz a užívali si more. More v tejto oblasti je vďaka rieke Cetine trošku chladnejšie, ale priezračné.

K večeru sme vyrazili do historických uličiek mestečka. Najstaršia pamiatka v Omiši je kostolík Petrova crkva, ktorá sa nachádza v časti Priko. Ide o románsku stavbu s byzantskými črtami a nachádza sa pri rieke Cetina. Kostolík bol postavený okolo roku 1000. Známy je aj Kostol sv. Michala z roku cca 1630.  Medzi najvýznamnejšie pamiatky Omiša patrí  tiež pevnosť Mirabella, ktorá chráni vzácnu časť chorvátskeho kultúrneho dedičstva a je svedkom búrlivej minulosti. Vstupné na pevnosť MIrabella je 20 kuna na osobu. Kto túži po turistike, môže sa vybrať na Starihrad. Cesta trvá cca 1 hodinu, ale kvôli horúčavám ju odporúčam absolvovať skoro ráno, alebo po 19,00 hod. (vstupné – 15 kuna).

Asi 20 km od Omišu sa nachádza najväčšie a zároveň najrušnejšie mesto chorvátskeho pobrežia Split, ktorého pamiatky sú zapísané do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Tam sme sa vybrali na výlet. Najznámejšími pamiatkami sú Diokleciánov pálac z bieleho vápenca, Splitská katedrála, bronzová socha biskupa Rehora Ninského, ľudové námestie aj jej stará radnica alebo gotické, renesančné a barokové paláce. V Splite som už bola niekoľko krát, ale vždy sa do neho rada vraciam a túlam sa malebnými rímskymi uličkami, poskytujúcimi tieň pred ostrými slnečnými lúčmi.Taktiež tradične vyšliapem schody na Splitskej katedrále, aby som sa mohla kochať pohľadom na Split z výšky. Vstupné na vyhliadku je 20 kuna.

Typickým chorvátskym alkoholom je bylinná Rakija. Vo fľaši destilátu je stredomorská tráva, ktorá dodáva tekutine jemne nazelenalý vzhľad. Veľmi obľúbenou pálenkou je tiež loza, ktorá sa pripravuje zo zbytkov hrozna a máme tu aj niečo pre ženy – čerešňový likér Maraschino. Odporúčam tiež ochutnať miestne chorvátske pivo Karlovačko a Ožujsko. Skutočnou gurmánskou pochúťkou Dalmácie je Crni rizot. Toto čierne rizoto je z morských plodov, kde nesmú chýbať chobotnice a sépie, ktoré svojim „atramentom“ dodávajú typickú chuť a hlavne čiernu farbu. V Omiši Vám odporúčam miestnu Pizzeriu Antula, kde robia úžasnú pizzu. Na stôl sme museli čakať, lebo v tejto pizzerii majú vždy plno.

Ceny v reštauráciach za posledné roky dosť vzrástli, je vidieť, že Chorvátsko chce ťažiť z turizmu. Napríklad cena veľkého piva je zhruba 3 €., grilovanú rybu si objednáte za 13 – 17 €., bravčový kotlet za 8 – 9 €. Ceny potravín v obchodoch sú podľa môjho názoru prijateľné.

 

 

Na predposledný deň dovolenky sme si naplánovali výlet loďou na ostrov Brač. Vyplávali sme z prístavu loďou Tornádo o 8,30 hod. Cena lístka bola 200 kuna na osobu a zahŕňala aj obed (ryby alebo kuracie mäso), pitný režim počas celej plavby, prípitok (rakija) a fľašu bieleho vína. Plavba trvala 2,5 hodiny jednosmerne. Cieľom bolo mestečko Bol, ktoré sa pýši najznámejšou plážou v Chorvátsku Zlatni Rat. Táto pláž je zaradená medzi top 10 najkrajších pláži na svete. Zaujímavosťou je, že dokáže meniť svoj tvar v závislosti od smeru vetra a vĺn. Špička môže byť rovná, môže byť zatočená aj doľava aj doprava. Je dlhá približne 650 metrov. Pláž Zlatni Rat má tvar cípu. Loď nás vysadila v prístave a tam sme sa mohli rozhodnúť, či pôjdeme na pláž vodným taxíkom, klasickým taxíkom alebo peši. Rozhodli sme sa ísť peši. Cesta trvala cca 40 – 45 minút. Išli sme v tieni borovíc a obdivovali pobrežie.

Z obrázkov, ktoré sme mali k dispozícii o tejto pláži sa mohlo zdať, že ide o pieskovú pláž, ale nie je to tak. Pláž je tvorená z jemných okruhliakov. Bola preplnená ľuďmi a zrejme by som nechcela tráviť na nej každý deň, nakoľko uprednostňujem viac súkromia. Ale som šťastná, že som mala možnosť vidieť ju, ale hlavne zaplávať si v priezračnej tyrkysovej vode. Loď sa o 18.00 hod. bezpečne doplavila do Omišu a my sme si išli užiť posledný rozlúčkový večer. Na druhý deň po raňajkách sme vyrazili späť na Slovensko.

Dovolenku hodnotím ako naplno využitých 5 dní. Odporúčam aj ako predlžený víkend, nakoľko chorvátsky Jadran je more, ktoré je najbližšie k Slovensku. Ponúka aj rušnejšie letoviská na zábavu, aj odľahlejšie a tichšie miesta vhodné na relax a odpočinok. Omiš patrí k rušným, komerčnejším letoviskám.

Celkové náklady:

ubytovanie – 99 € na osobu na 5 nocí

cena pohonných hmôt – 190 €

diaľničné poplatky – Maďarsko + Chorvátsko – 81 €

výlet loďou – 28 € na osobu

vstupné na pevnosť Mirabella – 2,80 € na osobu

vstupné na vyhliadku – katedrála v Splite – 2,80 € na osobu

strava a vreckové podľa vlastného uváženia

 

 

Facebook Comments

2 komentáre

  1. Silvia V.

    26. augusta 2018 at 16:57

    Po prečítaní tohto príspevku človek má chuť hneď vycestovať minimálne na predĺžený víkend do tohto čarovného mesta a jeho okolia a vychutnať si tak pravú stredomorskú atmosféru. Pekne napísané a krásne fotky😃

Leave a Reply

63 ÷ 7 =